Вивчення жіночого досвіду Другої світової війни: вихід за межі (не)відомого

  • 20 Квітня, 2015

30 квітня 2015 (четвер) в Інституті народознавства НАН України в межах методологічного семінару відділу соціальної антропології відбудеться панельна дискусія на тему: “Вивчення жіночого досвіду Другої світової війни: вихід за межі (не)відомого” в межах щомісячного методологічного семінару Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України.

Під час дискусії буде презентовано щойно опублікований збірник наукових праць Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні : Гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства за науковою редакцією Гелінади Грінченко, Катерини Кобченко та Оксани Кісь (Київ: ТОВ “Арт-книга”, 2015). Boell_logoВидання здійснене у співпраці Інституту народознавства НАН України, Української асоціації дослідників жіночої історії, Української асоціації усної історії, за фінансової підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля.

Учасницями дискусії будуть:

Оксана Кісь – к.і.н., ст.н.с., докторантка Інституту народознавства НАН України, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії

Катерина Кобченко – к.і.н., наукова співробітниця Центру українознавства філософського факультету Київського національного університету ім.Т.Шевченка, членка правління УАДЖІ

Марта Гавришко – к.і.н., м.н.с. Інституту українознавства ім.І.Крип’якевача НАН України, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху.

Анотація
У ХХ ст. війни набули тотального характеру, а участь жінок у збройних конфліктах стала масовою. Друга світова війна в той чи інший спосіб зачепила мільйони жінок, вплинула на їхнє життя, докорінно змінюючи його усталений триб, завдаючи болю і втрат, змушуючи винаходити та використовувати різні стратегії виживання, пристосуватись і протидіяти її руйнівному впливові, працювати на межі сил, опановувати нові сфери, ставати до лав військових формувань і навіть брати до рук зброю.
Утім, донедавна складний і неоднозначний жіночий досвід війни здебільшого залишався поза увагою істориків.Прагнучи вийти за рамки стереотипного бачення жінки в межах трикутника зрадниця-жертва-героїня, дослідники/ці розкривають складну  картину жіночого повсякдення в надзвичайних історичних обставинах: участь жінок у бойових діях та особливості перебування у військовому полоні, гендерні виміри жіночого досвіду радянського та національного підпілля, життя на окупованих територіях і в умовах примусової праці в Третьому Райху, розкривають гендерну специфіку Голокосту, вивчають складні питання насильства над жінками та жіночої співучасті в насильстві у роки війни, аналізують особливості повоєнних репрезентацій жіночого досвіду війни. Сучасні феміністські підходи до вивчення теми “жінка і війна” дозволяють побачити війну не лише як трагедію, але й як можливість емансипації, провести межу поміж офіційною пропагандою та особистим досвідом, осягнути зв’язок поміж панівною гендерною ідеологією та військово-політичними рішеннями.

Дискусія-презентація відбудеться 30 квітня 2015 року, початок о 16.00, у конференц-залі Інституту народознавства НАН України (проспект Свободи, 15, ІІ поверх). Ознайомитися зі змістом книги та довідатися більше про редакторок можна тут.

Запрошуємо до участі! Вхід вільний!

Оголошення про панельну дискусію тут