Регіональне телебачення та “освоєння місцевої культури”, 1957-1985

  • 20 Квітня, 2017

20 квітня 2017 р. о 16.00 год. на Міському семінарі Центру міської історії Центрально-Східної Європи Богдан Шумилович представив своє дослідження “Регіональне телебачення та “освоєння місцевої культури”, 1957-1985”.

Наприкінці 1950-х років в Україні активно розвивалося місцеве телебачення: уряд відкривав нові телестудії, профільні міністерства прокладали нові лінії релейних кабелів та встановлювали ретранслятори. У 1960 році в СРСР було 2,5 мільйони телеприймачів, а вже у 1965 році це була кількість телевізорів лише Радянської України. Радянські люди ставали більш освіченими, а соціалістична імперія та її периферії все більше медіатизованими – СРСР перетворювався на медіа-імперію.

У контексті цього розвитку радянської медіа-інфраструктури, Автор дослідження розповів: яким був стосунок між центром Союзу, національними столицями та регіонами? Чи мали регіональні студії автономію, чи все ж таки вони повністю залежали від національної столиці та федерального центру? Як розвивалися ці стосунки від консолідації медіа наприкінці 1950-х та 1960-х до концентрації у 1970-х та 1980-х роках?

Головним сюжетом цієї історії є спроба відійти від національного наративу протистояння імперського центру та національної периферії, де колонізовані виступають у ролі пасивних отримувачів завдань із центру, та спробувати надати агентності регіональним акторам у структурі радянських медіа. Аргументом дослідника є те, що саме діалектика взаємних стосунків регіону, національного центру та Москви стимулювала як інновації, так і регресії на місцях, формуючи не лише масову радянізацію української культури, але також і її націоналізацію.

ShumylovychБогдан Шумилович – керівник “Міського медіа архіву” Центру міської історії, дослідник. Отримав ступінь магістра нової та новітньої історії Центрально-Європейського університету (Будапешт, Угорщина, 2004-2005), диплом історика мистецтва Львівської академії мистецтв (Україна, 1993-1999), а також проходив навчання на факультеті проектного менеджменту університету імені Джорджа Вашингтона (George Washington University, США, 2001-2002). У 2014 році отримав грант Європейського університету у Флоренції (European University Institute) на проведення дослідження: “Медіа ландшафт Львова кінця 1950х – 1980-х” (“Mediascape of Lviv: late 1950s – 1980s”). Метою проекту є дослідити особливість взаємодії міського простору, соціальних практик, та медіа у період пізнього соціалізму.

Семінар відбувся за участі Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України.

Місце проведення – Центр міської історії (вул. акад. Богомольця, 6)