Протест як механізм безпеки для соціальної системи – на прикладі студентських протестів на Балканах
- 11 Квітня, 2019
18 квітня 2019 року о 15:00 год відбудеться черговий Методологічний семінар Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України на тему: “Протест як механізм безпеки для соціальної системи – на прикладі студентських протестів на Балканах’’.
Доповідачка – д-р Магдалена Тендера з Відділу соціальної антропології Ягеллонського Університету (Краків, Польща) – презентуватиме результати власного дослідницького проекту. Магдалена Тендера провела польове дослідження студентських протестів у Сербії та Болгарії, очолювала Варшавсько-Краківську групу дослідників із вивчення постсоціалістичної трансформації як середовища протестної діяльності в Центральній Європі.
Доктор Тендера використовує біополітичну парадигму як основну рамку для вивчення сучасних політичних проблем у Європі. Біополітична парадигма, особливо концепція безпеки Фуко, отримала недостатньо уваги в традиційних підходах до протесту, і сам Фуко не покликався на протестні рухи, обґрунтовуючи свою концепцію. Але, з огляду на відтворення сербської та болгарської політичної системи всупереч циклам студентських протестів в посткомуністичний період, ця доповідь закликає до переосмислення поглядів Фуко у дослідженнях про соціальний протест. Більш пізні теоретичні внески до концепту біополітики, здійснені Джорджіо Агамбеном та Роберто Еспозіто будуть розглянуті доповідачкою у контексті центрального питання нації-держави у сербській національній політиці, проте із ширшим віднесенням до студентських протестів на Балканах.
На прикладі студентських протестів останніх десятиліть у Сербії та Болгарії, д-р Тендера трактує протест як свого роду механізм безпеки і описує це явище в термінах, якими Фуко описує головні риси апарату безпеки. Такі механізми безпеки розвивалися в сучасних суспільствах, щоб запобігти утворенню ситуацій глибокої та інтенсивної кризи на різних соціальних аренах, не допустити можливості соціальної трансформації, якої прагнуть протестувальники. У Сербії та Болгарії ці механізми реалізуються через численні структурні напруження, зокрема, через культурну гегемонію попередніх політичних систем на Балканському півострові.
На завершення, доповідь Магдалени Тендери стосуватиметься деяких методологічних аспектів проведених польових досліджень студентських протестів.
Методологічний семінар відбудеться в круглій залі Інституту народознавства НАН України (просп. Свободи 15, ІV поверх).
Мова семінару – англійська, без перекладу.
Див. запрошення у форматі PDF