Соціальна політика: антропологія уряду і урядування

  • 26 Квітня, 2018

26 квітня 2018 року о 16:00 год. відбувся квітневий Методологічний семінар Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України на тему: “Соціальна політика: антропологія уряду і урядування”.

Доповідач – Тарас Федірко, науковий співробітник та асоційований лектор кафедри соціальної антропології Кембриджського університету, випускник PhD-програми з антропології в Університеті Дарема (Великобританія) та магістерської програми з політичних наук Університету Болоньї. Навчався на географічному факультеті Львівського національного університету ім. І. Франка.

PhD-дослідження Тараса Федірка стосувалося трансформації владних відносин та організаційних структур в уряді Великобританії під впливом лобізму та адвокації транснаціональних корпорацій і неурядових організацій. Зараз він вивчає свободу слова в Україні в умовах “інформаційної війни”, що відбувається в рамках колективного порівняльного проекту про свободу слова в Європі під назвою “Situating free speech: European Parrhesia in Comparative Perspective”. Мета дослідження – розуміти, як повсякденні уявлення про журналістську незалежність і несвободу впливають на суспільні відносини між журналістами, редакторами, менеджерами та політиками.

Під час семінару доповідач зосередився на питаннях:

– як соціальна антропологія може допомогти краще зрозуміти функціональність державного апарату та особливості його зміни?

– Які проблеми потрібно вивчати соціальним антропологам досліджуючи уряд і державну бюрократію?

– Що, власне, робить дослідження антропологічним?

Доповідь ґрунтувалася на результатах власного PhD-дослідження, зокрема, одного з британських міністерств та груп неурядових лобістів в Лондоні. На основі вибраних кейсів, Тарас Федірко проаналізує буденні (мікро-)соціальні практики та відносини всередині британської бюрократії, які формують (макро-)структури урядування – і навпаки.

Такий аналіз розкрив механізми впливу політичної глобалізації на роботу британських урядових організацій, дозволивши, водночас, проаналізувати теоретико-методологічні виклики, які постають перед етнографами урядових організацій. Йдеться про доступ до “коридорів” влади, спорідненість між категоріями бюрократії і соціальних наук, непрозорість організаційних практик та їхнього соціального масштабу, а також наслідки таких викликів для антропологічного розуміння держави.

– Публікації та рецензії Тараса Федірка – https://cambridge.academia.edu/TarasFedirko

– Особиста сторінка – https://www.socanth.cam.ac.uk/directory/dr-taras-fedirko-1