Антропологія простору і відчуття місця: специфіка наукової дисципліни і дослідницька кухня

  • 21 Вересня, 2015

30 березня 2017 р. о 16.00 год. відбудеться міжінституційний Методологічний семінар Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України та Центру міської історії Центрально-Східної Європи на тему: Антропологія простору і відчуття місця: специфіка наукової дисципліни і  дослідницька кухня”.

Доповідачка – Марина Гримич, докторка історичних наук, професорка, керівниця наукових проектів при Науково-дослідному інституті українознавства МОН України. Модераторка – Наталя Отріщенко, кандидатка соціологічних наук, дослідниця у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи, координаторка проекту “Міські розповіді”.

У своїй доповіді проф. М. Гримич закцентує увагу на просторі, який є одним з головних об’єктів етнологічних, історичних та етнографічних студій. Використовуючи досвід цих галузей гуманітаристики, антропологія простору та місця, як нова галузь знань, намагається уникнути селективності у виборі об’єктів дослідження та інвентаризувати простір через взаємопов’язаність природного та антропогенного чинників, не оминаючи теми комфортного і потворного простору, “помсти природи” тощо. Антропологи простору та місця розглядають “нерухомість” крізь призми людських практик і визначають моделі взаємодії між людиною і простором, приділяючи особливу увагу індивідуальним і колективним проявам відчуття місця (sense of place) і пов’язаності з місцем (place attachment). Значну увагу вчені також приділяють вивченню комерціалізації і гламуризації простору, його модифікації в індивідуальній чи колективній пам’яті, відображеній, зокрема, в аматорській історії, літературі та фольклорі (т. з. уявний простір).

На Методологічному семінарі Доповідачка також проведе воркшоп, на якому спрезентує методологічну “кухню” та власний дослідницький інструментарій в контексті автоетнографічного дослідження: “Пішохід і водій у великому місті. Case study: Київ – Едмонтон – Бейрут”.

Учасниці воркшопу: кандидатки наук, наукові співробітниці Науково-дослідного інституту українознавства МОН України – Тіна Полек, Олена Соболєва, Оксана Овсіюк.

Під час заходу відбудеться презентація збірника наукових та науково-популярних праць “Антропологія простору. Т. 1: Культурний ландшафт Києва та околиць”.

Методологічний семінар відбудеться у конференц-залі Інституту народознавства НАН України (просп. Свободи 15, ІІ поверх).

Вхід вільний.

Оголошення про семінар у форматі pdf