Повчати, розважати, випускати пару: суспільно-політична роль радянського офіційного гумору
- 28 Березня, 2019
28 березня 2019 року о 15:00 год. відбувся черговий Методологічний семінар Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України на тему: “Повчати, розважати, випускати пару: суспільно-політична роль радянського офіційного гумору”.
Доповідачка – Катерина Єремєєва, кандидатка історичних наук, старша викладачка кафедри історії та мовознавства Українського державного університету залізничного транспорту (м. Харків), членка Міжнародної Асоціації Гуманітаріїв. Сфера наукових зацікавлень: політичний гумор, історія радянського повсякдення, історія радянської преси, кількісні методи в історичних дослідженнях.
Офіційний радянський гумор мав багато проявів. Доповідачка зупинилася на сатиричних виданнях, таких, як “Крокодил” та “Перець” (загальнорадянське та радянсько-українське видання, відповідно). Тексти та карикатури “Крокодилу” й “Перця”, а також джерела, що відображають роботу редколегій цих видань, їхню взаємодію з представниками влади й читачами, дозволяють сформувати “теорії знизу” щодо суспільно-політичних функцій радянського офіційного гумору.
Для формування “теорій зверху” Катерина Єремєєва пропонує звернутись передусім до напрацювань дослідників психології гумору. З. Фройд, Г. Файн, Р. Мартін, Т. Гоббс та ін. розкривали універсальні функції гумору та розглядали жарти, як засіб дослідження свого соціального середовища і з’ясування політичних поглядів оточуючих, механізм для зняття відповідальності за своє висловлювання, пом’якшення конфліктів, вираження агресії, підтримання згуртованості цієї групи, її ідентичності, створення специфічних культурних практик, що стають повсякденними ритуалами.
Надбання вказаних дослідників дозволять визначити роль гумору в повсякденних комунікаціях радянських громадян та у виробленні практик опосередкованого спілкування простих людей і представників влади.
Детальніше – див. відео з семінару